Nedir

Network marketing (ağ pazarlama) nedir?

Burada bazı kaynaklara göre, ağ pazarlama ile ilgili çeşitli tanımlar bulunmaktadır.
Bağımsız temsilcilerin, malların ve hizmetlerin distribütörü olarak hizmet verdiği ve söz konusu bağımsız temsilcilerin, diğer bağımsız temsilcileri işe alma ve eğitme amacıyla kendi satış ekibini kurması ve yönetmesi için teşvik edildiği doğrudan satış yöntemidir. Bu yöntem içerisinde, temsilcinin kendi satış gelirinden komisyon elde ettiği gibi, temsilcinin işe aldığı kişiler üzerinden (downline olarak da adlandırılabilir) ve satış ekibinden de komisyon sağlanır. Ayrıca çok düzeyli pazarlama (MLM), hücresel pazarlama ya da diğer benzer isimlere sahip bu oluşum, geçmişte tüketici sahtekârlığı için bir araç olarak kullanıldığından dolayı çeşitli ülkelerde kısıtlanmış ya da yasaklanmış olmasına rağmen pratik olarak taşınabilir herhangi bir ürünü dağıtma kapasitesine sahip dünya çapında milyarlarca dolar değerindeki bir piyasadır.
http://www.businessdictionary.com/definition/network-marketing.html

Ağ Pazarlama (MLM) Nedir?

En basit şekilde ağ pazarlama, bir şirketin geleneksel olan çevrimiçi veya çevrimdışı pazarlama yöntemleriyle ulaşılamayan potansiyel müşterilere ulaşma konusunda bağımsız temsilcilerin kullanıldığı bir pazarlama yöntemi olarak tanımlanabilir.
Bunu başarmak amacıyla ağ pazarlama şirketleri ve bu şirketlerin iştirakçileri bireyleri işe alır. Mesela söz konusu şirketler tarafından işe alınan ve “satış ekibi” olarak adlandırılan bu grup, yıllar boyunca diğer şirketlerde ve franchiselar bünyesinde yer almakla birlikte sigorta sektöründe de faaliyet göstermektedirler.

Ağ Pazarlama Nasıl Çalışır?

Bugün dünyada milyonlarca kişi, ağ pazarlama olarak adlandırılan bu görünmez sektörü inşa etmektedir.DSA raporları, ABD içerisinde doğrudan satışla ilgilenen 13 milyondan fazla kişinin bulunduğunu bildirmektedir.Bu kişileri görmüyorsunuz, fakat bu kişiler neredeyse her yerdeler; bazıları ise muhtemelen yaşadığınız yerdedir. Bu piyasa, insanların az miktarda para yatırıp şaşırtıcı bir şekilde maddi olanaklar ve bireysel özgürlük elde edebileceği bir piyasadır.Her gün milyonlarca insan, kendisi yerine işvereninin işi için ve söz konusu işverenin maddi geleceğini inşa etmek için zaman harcadıkları işlere gittiklerini söylemektedir.

Network Marketing (Ağ Pazarlama) içerisinde insanların kendi işini kurmalarına yardımcı olmaktayız ve bu konuda destek vermekteyiz. Aynı zamanda, bu kişilerin değerli zamanlarını harcamalarına yardımcı olmakla birlikte bu serüven boyunca müşteriler de ediniyoruz.
Bu nedenle “Ağ” olarak adlandırılmaktadır. Bu iş için ödeme alıyoruz, çünkü biz söz konusu kişilere yardım edip aynı zamanda rehberlik yapıyoruz ve bu kişilerin kendi işini kurmalarına yardımcı oluyoruz. Söz konusu kişilerin mali gelecekleri konusunda hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Dolayısıyla, kendi zamanımız için de para almamız söz konusu. Değil mi?
Tıpkı işvereninizin sizin zamanınızdan fayda sağladığı gibi siz de ağ pazarlama aracılığıyla diğer kişilerin zamanından fayda sağlayabilirsiniz. Peki, bu ne demek oluyor?
100 veya daha fazla çalışana ev sahipliği yapan ve hizmet sektöründe yer alan bir firmanın işverenine göz atalım. Burada saatte 60 dolarlık işçilik ücreti söz konusudur. İşverenimizin amacı, ödenen her bir saat için her bir çalışanı aktif ve meşgul tutmaktır.
İşçilere ödenen ücretler dışında burada aynı zamanda sağlık sigortası, işsizlik sigortası, çevre vergileri, devlet vergileri, izinler, bakım, temizlik vs. gibi işletme ücretleri de bulunmakla birlikte bu liste uzayıp gidebilir. İşveren, işçilik ücretini saatlik 5-10 dolar seviyelerinde tutabilir.
Ağ Pazarlama içerisinde, başlangıç maliyetleri ilk başta birkaç dolardan birkaç yüz dolara kadar çıkabilmektedir. Birçok ağ pazarlama çalışanının başarısızlık elde ettiği anlar, reklamcılık için bir pazarlama bütçesine ihtiyaç duymadıkları ve başarı için gerekli eğitimi bulamadıkları zamanlardır.
Unutulmaması gereken önemli şeylerden birisi ise gerçek bir işte yer almanızdır; artık sizi sorumlu tutan herhangi bir patrona sahip değilsiniz. Ağ pazarlama başarınız ya da başarısızlığınız, size ve sizin eylemlerinize bağlıdır.
Birincil hedefiniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz için müşteri toplamaktır. Aynı zamanda başkalarının, kendi işinizde sizinle birlikte çalışmaya başlamasına yardımcı olmak ve destek vermek de bu öncelik içerisinde yer almaktadır. İstediğiniz sonuçları ya da benzer sonuçlarını elde etmek için 3 ila 5 yıl süren bir iş modeline bakıyorsunuz.
Bu nedenle mevcutta bulunan düzenli işinizi henüz bırakmayın. Başarılı bir Ağ Pazarlama İşi kurmak, her hafta 5 ila 20 saat arasında bir zaman ve emek gerektirecektir. Ayrıca bu iş, bir pazarlama bütçesi de gerektirecektir ki çoğu insan bu aşamayı düşünmemektedir.
Bu, gerçek bir iştir; bu iş, sizin işinizdir. Bir gecede sizi zengin eden bir program olmasa da pazarlamacılar ve web siteleri tarafından geliştirilmiştir.
Ağ pazarlamanın kendisi, reklamcılığın en güçlü kanalı olan “kulaktan kulağa reklamcılığın” temeline dayanır. Düşünün ki dışarı çıkıp harika bir film izliyorsunuz, daha sonra dışarı tekrar çıkıp arkadaşlarınızla konuşuyor ve bu filmin ne kadar güzel olduğunu söylüyorsunuz. Kulaktan kulağa reklamcılık da böyle bir şeydir.
Herhangi iki ünlü ve ucuz markanın sizin bulunduğunuz bölgeye gelmesiyle, siz de bu markaların daimi müşterileri olursunuz ve etrafınızdaki insanlara, bu markaların ne kadar da ucuz olduğunu ve cebinizde ne kadar tasarruf ettiğini anlatırsınız. İşte bu durum, kulaktan kulağa reklamcılığın ne kadar da güçlü bir araç olduğunu bize belirtir.
Büyük reklam ajansları ve şirketler, bu durumu da hesaba katarlar. Bu durum, ağ pazarlamacıları olarak yaptığımız şeylerden birisidir. Aradaki önemli fark ise, bu metodu kullanarak yaptığımız reklamdan para almamızdır.

En sık sorulan sorulardan birisi geliyor. “Bir ürün ya da hizmet satmam gerekiyor mu?” Cevap elbette evet olacaktır.
Düşünün ki hiç kimse, bir satıcının kapıya gelip anında ürün satmaya çalışmasından hoşlanmaz.
Otomobil satış bayilerine gitmekten nefret ederiz, çünkü bu tür yerlerde 5 farklı satış temsilcisi aynı anda sizi sarmalayarak onlardan araç almanızı talep ederler!
Peki, ağ pazarlamacısı olarak farkımız nedir? Sevdiğimiz ve kişisel olarak kullandığımız ürünleri ya da hizmetleri başkalarına öneririz. Kullandığımız ürünü ya da aldığımız hizmeti kişisel olarak beğendiysek ve iyi olduğunu biliyorsak, bu ürünleri/hizmetleri arkadaşlarımıza ya da ailelerimize tavsiye etmek gayet kolaylaşacaktır.